Gledanje video sadržaja na mobilnim uređajima poraslo za više od 200 sati godišnje od 2012. godine

0

Izveštaj Ericsson ConsumerLab TV & Media Report a koje istražuje stavove više od 1,1 milijarde potrošača, otkriva ogroman rast u gledanju video sadržaja na mobilnim uređajima. Udeo vremena koji se svake nedelje provede u gledanju TV programa i video sadržaja na mobilnim uređajima porastao za 85% tokom poslednjih šest godina

Kompanija Ericsson danas je objavila rezultate svog sedmog godišnjeg istraživanja ConsumerLab TV&Media, koje ukazuje na ogromnu i brzu promenu u ponašanju potrošača u pogledu gledanja TV i video sadržaja u korist mobilnih uređaja. Ovaj izveštaj takođe ukazuje na to da gledanje mobilnog video i plaćenog TV sadržaja značajno raste u poslednjih 7 godina, a da otkrivanje novog sadržaja i dalje predstavlja ogromnu frustraciju za potrošače.

Prosečno vreme gledanja sadržaja na mobilnim uređajima je poraslo za više od 200 sati na godišnjem nivou od 2012. godine, čime je poraslo i ukupno vreme provedeno u gledanju video i TV sadržaja za dodatnih 1,5 sati nedeljno. Porast u gledanju mobilnog sadržaja prati smanjenje u gledanju sadržaja na fiksnim uređajima za 2,5 sata nedeljno.

  • Nedeljni udeo vremena provedenog u gledanju TV i video sadržaja na mobilnim uređajima je porastao za 85 posto (u periodu od 2010. do 2016. godine); gledanje sadržaja na fiksnim uređajima je opalo za 14 posto u istom periodu.
  • 40 posto potrošača u svetu je veoma zainteresovano za mobilne pakete svojih operatora koji uključuju neograničeni video streaming.
  • U SAD-u, 20 posto gledanja mobilnog sadržaja je plaćeno kroz usluge kao što su Netflix, Hulu i Amazon Prime.

Otkrivanje sadržaja – koliko to teško može da bude?

Glavni problem koji ovaj izveštaj ističe je nizak nivo zadovoljstva potrošača kada pokušavaju da pronađu nešto za gledanje. Čak 44 procenata američkih potrošača kažu da ne mogu da pronađu bilo šta da gledaju u TV programu na dnevnom nivou, što je porast od 22 posto u odnosu na prošlu godinu. Sa druge strane, američki potrošači troše 45 posto više vremena u odabiru onoga šta će gledati na VOD servisima u odnosu na vreme koje potroše u odabiru programa na linearnoj televiziji.

Iznenađujuće je to da 63 posto potrošača tvrdi da su vrlo zadovoljni nivoom pronalaženja novog sadržaja kada su u pitanju VOD servisi, dok samo 51 posto je reklo to isto za linearnu televiziju. Ovi rezultati ukazuju da, iako proces otkrivanja sadržaja na VOD servisima oduzima više vremena nego što je to slučaj sa linearnom televizijom, potrošači su to ocenili kao manje frustrirajući proces, jer implicitno pruža priliku za pronalazak nečega što zaista želite da gledate u vreme kada želite da gledate taj sadržaj.

Ukupno vreme provedeno u gledanju naručenog sadržaja – kao što su strimovane TV serije, filmovi i drugi TV programi – povećao se za 50 posto u odnosu na 2010. godinu. Snažni pokazatelji ovog trenda rasta i zadovoljstva VOD servisima su i sledeći rezultati:

  • Potrošači i dalje maratonski gledaju sadržaj: 37 posto ispitanika zaredom gleda dve ili više epizoda iste serije na nedeljnom nivou, a više od petine ispitanika kaže da to radi svakog dana.
  • Potrošnja na VOD servisima u SAD-u porasla je za više od 60 posto u odnosu na 2012. godinu, sa 13 dolara na 20 dolara mesečno.
  • 40 posto ispitanika reklo je da gleda YouTube sadržaj svakog dana; a čak 10 posto ispitanika kaže da gledaju YouTube sadržaj više od tri sata dnevno.

Zejnep Ahmet, viši savetnik u Ericsson ConsumerLab sektoru, kaže: „Na osnovu našeg opsežnog istraživanja, možemo videti da sve više korisnika zahteva neometan pristup visokokvalitetnom TV i video sadržaju, putem različitih servisa i uređaja. Uopšteno gledano, potrošačima, a naročito pripadnicima milenijumske generacije, mogućnost da gledaju video sadržaj na pametnim telefonima je od ključne važnosti. Korisnici ne žele samo zajedničko iskustvo gledanja TV sadržaja koje mogu da podele putem društvenih mreža, već očekuju i fleksibilnost ponude video sadržaja koji naručuju. Današnje iskustvo je višeslojno i potrošači žele da stvore sopstveni privlačan i personalizovan sadržaj.”

Share.

Comments are closed.